Jak postawić wygodny dom za miastem?

Pewnie wielu z Was szuka oazy spokoju poza miastem. W tym artykule postaramy się udzielić kilku wskazówek o tym jak takie miejsce wybrać i jak postawić na nim dom, aby był możliwie tani i komfortowy.

Wybór działki

Wybierając odpowiednie miejsce do zbudowania domu jest kluczową sprawą, to od niej zależy, czy w wybudowanym domu będziemy czuli się komfortowo. Taki dom nie powinien znajdować się na terenach zalewowych, w pobliżu dużej rzeki.

Działka powinna znajdować się w oddali od terenów fabrycznych i dużych węzłów komunikacyjnych, wybierając domy w naturze chcemy uniknąć generowania hałasu.

Nie możemy jednak zapomnieć, że do domu powinien być dobry dojazd. powinniśmy mieć możliwość dojazdu w każdych warunkach atmosferycznych, o każdej porze roku przeciętnym autem osobowym.

Możliwie największa działka

Jak powinniśmy usytuować dom na działce? To pytanie strategiczne, zależy od niego komfort mieszkania w tym domu. Nie pozostają bez wpływu również koszty utrzymania, a także podatność na awarie. Oto kilka wskazówek.

  • Unikamy budowy na stromych stokach, szczególnie od strony północnej
  • Wjazd do domu powinien znajdować się od północy
  • Cześć mieszkalna powinna znajdować się od południowej strony domu
  • Zabudowania gospodarcze powinny oddzielać dom od drogi dojazdowej (w ten sposób zadbamy o  prywatność)

Konstrukcja domu

Możliwie najmniejszy dom, ponieważ:

  • Koszty budowy są mniejsze nie musimy się wiązać wieloletnimi umowami kredytowymi
  • Koszty utrzymania są mniejsze
  • Łatwiej dbać o porządek
  • Mniejsze ryzyko awarii
  • Możemy zbudować dodatkowe obiekty gospodarcze poza domem (np. garaż)

Istnieją dwie najbardziej klasyczne konstrukcje budowania domu

Lekka – szkieletowa – tańsza budowa domu, dzięki lekkiej szkieletowej konstrukcji. Ocieplenie domu znajduje się wewnątrz ścian. Największą wadą tego domu jest to, że ściany nie tłumią hałasu. Największą zaletą jest krótki czas ogrzewania całego budynku.

Ciężka murowana – ściany domu długo się nagrzewają, ale również długo trzymają ciepło.  Ściany tłumią dźwięki. Takie domy są bardziej odporne na warunki atmosferyczne.

Konstrukcja domu powinna być możliwie jak najprostsza. Warto zdecydować się na możliwie jak najprostsza konstrukcję z kilku powodów;

  • Prosta konstrukcja to niższe koszty wykonania
  • Minimalizujemy ryzyko wad konstrukcyjnych
  • Unikamy mostków cieplnych, czyli potencjalnych miejsc, gdzie izolacja domu będzie cieńsza niż w pozostałych częściach

Dobrymi patentami jest zbudowanie jak najwięcej okien od strony południowej, nie wszystkie okna muszą być otwierane. Nieotwieralne okna lepiej zatrzymują ciepło, są lżejsze co może mieć znaczenie dla konstrukcji oraz ich koszt jest mniejszy.

Jednak przy takiej konstrukcji dobrze, żeby okna były częściowo zadaszone, szczególnie od strony południowej i zachodniej, w ten sposób unikniemy upałów latem i zostaniemy ochronieni przed zamieciami śnieżnymi w zimie.

Dodatkowe pomieszczenia

Pomimo, że dom powinien być możliwie jak najmniejszy warto pomyśleć o kilku dodatkowych pomieszczeniach, które mogą okazać się kluczowe dla komfortu mieszkania w nim. Jednym z tych pomieszczeń jest piwnica. Dzięki niej będziemy mieli miejsce na trzymanie potrzebnych rzeczy, których nie używamy na co dzień. Piwnica może również pełnić funkcję schronu podczas katastrof naturalnych.

Więcej niż jedno wejście

Dobrze pomyśleć o dodatkowym wejściu do domu, dzięki temu będziemy mieli łatwiejszy dostęp do pomieszczeń gospodarczych i części odpoczynkowej. to przyjemne udogodnienie które zwiększa komfort.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *