Wynajem apartamentu a posiadanie domu, cz. 2

Być może nie jest to zaskakujące, że wynajem  w ciągu ostatniej dekady zyskał na popularności. Chociaż z pewnością prawdą jest, że decyzja jest często kwestią osobistych preferencji i jest silnie skorelowana z etapem życia, na którym się znajdujesz, wynajmowanie jest teraz prawdopodobnie łatwiejsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek. Czy to jednak dobry wybór dla Ciebie? Zebraliśmy kilka wskazówek od doświadczonych najemców, którzy mają doświadczenie z pierwszej ręki, aby podzielić się wiedzą, która pomoże Ci podjąć decyzję.

Minusy wynajmu apartamentu opisane zostały w części pierwszej artykułu.

 

Wybór wynajmu ma wiele zalet, a elastyczność jest wymieniana jako najczęstszy powód takiego wyboru. Ale są też inne korzyści, w tym mniej kłopotów z utrzymaniem domu i podatkami od nieruchomości.

Szukasz miesca do zamieszkania? Sprawdź apartamenty na wynajem we Wrocławiu! Batogospot

Elastyczność

Zamiana miejsca zamieszkania jest znacznie łatwiejsza, gdy nie jesteś związany 25-letnim kredytem hipotecznym, a powody, które powodują przeprowadzkę, są teraz bardziej zróżnicowane niż kiedykolwiek. Obecny trend „homeoffice”, który w ciągu ostatniego roku został znacznie ożywiony, utrzyma się, dając więcej swobody w przenoszeniu się zarówno dla zwykłych pracowników, jak i cyfrowych nomadów.

Elastyczność jest dodatkowo zwiększana przez ewolucję świata nieruchomości, która podąża za zmianami stylu życia i potrzebami. Najlepszą częścią wynajmu jest wolność, aby po prostu zakończyć umowę najmu i przenieść się, gdy znajdziesz miejsce, w którym wolisz mieszkać.

Koszty

Przy wynajmie zazwyczaj płacisz czynsz co miesiąc, co jest określone w umowie najmu. Oznacza to, że będziesz w stanie przewidzieć swoje koszty mieszkaniowe na czas trwania najmu, w przeciwieństwie do posiadania, gdy zawsze jest coś nieoczekiwanego – i zwykle kosztownego – do naprawienia.

Wynajem apartamentu? Twoje koszty mieszkaniowe są zwykle standardowe i obejmują miesięczny czynsz, media i ubezpieczenie najemcy. Właściciele zajmują się naprawami i konserwacją wynajmowanych lokali, w tym nieszczelnymi kranami i problemami z hydrauliką, a oddany personel nadzoruje normalne funkcjonowanie, konserwację i koszty napraw udogodnień komunalnych.

Awarie i usterki

Kiedy wynajmujesz, wszystkie koszty związane z utrzymaniem pokrywa właściciel. Na przykład za wszelkie problemy z pokryciem dachowym odpowiada zarządca nieruchomości, a także wszelkie związane z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi. Ale więcej niż koszty, dzięki wynajmie unikniesz kłopotów i bólów głowy związanych z szukaniem rozwiązań remontowych i nadzorowaniem naprawy.

Problemy finansowe

Dla wielu absolwentów kupno domu świeżo po studiach niekoniecznie jest możliwe. Kupno domu wymaga zaliczki, której akumulacja wymaga czasu. 

Wynajem na początku  jest raczej koniecznością ze względu na kredyt, finanse i kolejne miejsca pracy. Nawet po rozpoczęciu kariery, wynajem wydaje się realną opcją w przeciwieństwie do zaciągania kredytu hipotecznego, który wiąże Cię w jednym miejscu. Później, po awansach i upewnieniu się w stabilności pracy, rozsądnie jest myśleć o kredycie i kupnie domu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *