Spełnienie Marzeń, czyli jak zbudować domek na drzewie

Każdy z nas marzył w dzieciństwie o zbudowaniu domku na drzewie, było to świetne miejsce do zabawy, a jednocześnie odskocznia od codzienności. Czy można zrealizować marzenia z dzieciństwa nieco później, z odpowiednim standardem i lekką nutką luksusu. Oczywiście – odpowiedzią na takie potrzeby jest glamping.  Ale jak to wygląda w praktyce?…

Idealne miejsce.

Zanim zabierzemy się za budowę trzeba odpowiednio się przygotować. Domu na drzewie nie można zbudować wszędzie. Trzeba mieć drzewo. I to nie może być byle jakie drzewo. Bo niektóre gatunki nie nadają się z przyczyn takich jak gęstość drewna, wytrzymałość na obciążenie albo ilość żywicy. Najlepsze gatunki które się do tego nadają to:

  • Dąb
  • Wiąz
  • Buk
  • Orzech

Mając już idealne drzewo można przejść do projektu. Kluczowym aspektem jest wysokość apartamentu nad ziemią. Apartamenty o powierzchni ok. 20m kwadratowych są już dużymi apartamentami i nie należy budować ich zbyt wysoko. Jeżeli mamy wątpliwości co do stanu zdrowia danego drzewa, najlepiej wybrać inne lub poprosić o pomoc specjalistów.

Projektując domy na drzewach trzeba zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie ciężaru. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie belek bądź słupów przyporowych, pomogą one stworzyć stabilną podstawę. jeśli takie wsporniki dotykają ziemi dobrze je osadzić w mieszance betonowej nieco pod powierzchnią. Dzięki temu rozwiązaniu konstrukcja nie będzie osiadać w dół i będzie bardziej stabilna. Nie zapomnijcie odpowiednio zabezpieczyć wsporników przed wilgocią.

Ważne jest, żeby przy mocowaniu konstrukcji do drzewa nie wbijać w nie gwoździ, ani śrub mocujących. Takie rozwiązanie może naruszyć drzewo i spowodować jego wyschnięcie. Dużo bardziej korzystne jest zastosowanie specjalnych uchwytów i pasów mocujących.

Najlepiej jeśli domek zbudowany jest z drewna, wtedy świetnie komponuje się z otoczeniem. Ale najważniejszą częścią domku jest dach, to on izoluje od zimna i wilgoci. Ważne aby był solidny. Najlepszym materiałem do pokrycia dachu są specjalne płyty bitumiczne lub dużo lżejsza blacha.

Do budowy domku lepiej nadają się deski z drzew iglastych są one znacznie lżejsze. Ponieważ taki dom na drzewie budowany jest na miarę deski należy docinać na górze, tuż przed zamocowaniem.

Należy zwrócić uwagę na komfort wchodzenia do środka, solidne schody są ważne już na początku budowy. Drabinka nie zawsze jest bezpieczna. Jeśli to całoroczny apartament glampingowy dotarcie na górę może być konieczne również podczas brzydkiej pogody.

Kolejnym istotnym krokiem jest zaimpregnowanie całej konstrukcji przed deszczem i wilgocią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *